Skip to content

1 Stapleton Court

Bridgewater, NJ 08807

Built 1995

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 15, 1995

Property Information

Block186
Lot50
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page4.11

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,363
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,500
32%
Improvement Value:$458,000
68%
Total Assessment$669,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,855+8.4%
2024$11,858+11.6%
2023$10,626+1.0%
2022$10,518+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,363DeedBook 2008, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1995