Skip to content

191 Finderne Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1958

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block225
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,900
49%
Improvement Value:$176,400
51%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,599+9.0%
2024$6,053+10.6%
2023$5,475+0.7%
2022$5,437-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1958