Skip to content

221 Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1989

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Jun 7, 2000

Property Information

Block232
Lot51
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73.1

Building Details

Building Class16
Description1S-CB 2G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,300
41%
Improvement Value:$316,800
59%
Total Assessment$537,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,598+6.9%
2024$9,917+6.0%
2023$9,351+0.9%
2022$9,270+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

To:

Sq Ft2,142DeedBook 2311, Page 621

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 1733, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1989