Skip to content

701 Kline Pl

Bridgewater, NJ 08807

Built 1922

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block255
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class15
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage964
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,200
69%
Improvement Value:$118,600
31%
Total Assessment$382,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,441+4.2%
2024$7,143+3.2%
2023$6,920+0.4%
2022$6,890-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft964DeedBook 5908, Page 1970

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 1687, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1922