Skip to content

711 Kline Pl.

Bridgewater, NJ 08807

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block255
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,153
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,900
58%
Improvement Value:$167,900
42%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,770+4.1%
2024$7,462+1.5%
2023$7,349+0.7%
2022$7,301+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,153DeedBook 7249, Page 2242Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7184, Page 2007Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1317, Page 376