Skip to content

727 Kline Pl

Bridgewater, NJ 08807

Built 1920

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Dec 19, 1988

Property Information

Block255
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,200
33%
Improvement Value:$308,200
67%
Total Assessment$457,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,875+8.1%
2024$8,207+7.8%
2023$7,611+1.0%
2022$7,535+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft2,500DeedBook 1715, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1920