Skip to content

625 Fourth St

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 26, 2003

Property Information

Block320
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF1GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,600
54%
Improvement Value:$162,600
46%
Total Assessment$356,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+4.5%
2024$6,481+3.5%
2023$6,262+0.7%
2022$6,220-0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 5481, Page 2707

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2338, Page 689

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1878, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1967