Skip to content

623 Fourth St

Bridgewater, NJ 08807

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 1979

Property Information

Block320
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,200
49%
Improvement Value:$181,400
51%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,792+8.7%
2024$6,250+10.0%
2023$5,680+0.7%
2022$5,641-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955