Skip to content

Fourth St

Bridgewater, NJ 08807

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 1983

Property Information

Block320
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description2S-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,500
39%
Improvement Value:$313,400
61%
Total Assessment$509,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,488+6.9%
2024$8,875+6.4%
2023$8,343+0.9%
2022$8,269+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960