Skip to content

10 Shady Lane

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 25, 1984

Property Information

Block365
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,500
46%
Improvement Value:$267,000
54%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,167+8.4%
2024$8,456+4.8%
2023$8,071+2.9%
2022$7,847-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957