Skip to content

763 Park Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1949

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 15, 2008

Property Information

Block372
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class15
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,600
63%
Improvement Value:$124,200
37%
Total Assessment$332,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,477+1.3%
2024$6,392+2.3%
2023$6,247+0.6%
2022$6,207-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6181, Page 1562

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2094, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1949