Skip to content

851 Park Ave

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block371
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
55%
Improvement Value:$158,200
45%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,810+4.4%
2024$6,521+3.3%
2023$6,315+0.7%
2022$6,273-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951