Skip to content

255 Park Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1953

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block371
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,900
54%
Improvement Value:$189,600
46%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,016+9.6%
2024$7,316+3.0%
2023$7,100+2.4%
2022$6,935-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 6818, Page 1479Recorded8/31/2015

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 2328, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1953