Skip to content

261 Park Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1953

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 31, 1997

Property Information

Block371
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,200
52%
Improvement Value:$204,300
48%
Total Assessment$425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,103+4.8%
2024$7,733+3.7%
2023$7,456+2.4%
2022$7,280-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,794DeedBook 2098, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1953