Skip to content

762 Park Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1927

Last Sale Price
$607,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block375
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,787
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,700
42%
Improvement Value:$287,200
58%
Total Assessment$497,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,682+16.5%
2024$8,311+5.0%
2023$7,912+0.8%
2022$7,848-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$607,000

To:

Sq Ft1,787DeedBook 7518, Page 382Recorded8/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1927