Skip to content

744 Park Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1937

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block375
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,600
61%
Improvement Value:$134,800
39%
Total Assessment$343,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,638+4.4%
2024$6,358+2.3%
2023$6,217+0.6%
2022$6,180-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 6558, Page 180

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5228, Page 3186

Property Built

Built

Year Built: 1937