Skip to content

740 Park Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1935

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block375
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description2S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,600
53%
Improvement Value:$184,900
47%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,701+5.0%
2024$7,338+3.9%
2023$7,063+0.7%
2022$7,014-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 5624, Page 1796

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 1862, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1935