Skip to content

533 Rolling Hill Rd So

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block423
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,700
54%
Improvement Value:$261,300
46%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,617+6.4%
2024$9,977+3.1%
2023$9,680+2.3%
2022$9,463-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To: Lee, Anna-Ronelle

Sq Ft1,844DeedBook 5611, Page 3142

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 1705, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1962