Skip to content

532 Stony Brook Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1964

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jun 24, 1985

Property Information

Block423
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,202
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,700
53%
Improvement Value:$273,800
47%
Total Assessment$582,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,762+0.8%
2024$10,673+3.8%
2023$10,278+0.7%
2022$10,206-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft2,202DeedBook 1543, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1964