Skip to content

544 Stony Brook Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1964

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block423
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,700
52%
Improvement Value:$282,300
48%
Total Assessment$591,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,105+7.0%
2024$10,378+3.5%
2023$10,024+0.7%
2022$9,957+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 6831, Page 2654Recorded10/27/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2232, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1964