Skip to content

560 Rolling Hills Rd So

Bridgewater, NJ 08807

Built 1963

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block424
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,400
58%
Improvement Value:$224,100
42%
Total Assessment$532,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,243+7.2%
2024$9,556+6.8%
2023$8,948+0.6%
2022$8,895-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$615,000

To: Butler, Judy & Caggiano, Karen R

Sq Ft1,588DeedBook 7567, Page 1242Recorded7/19/2024

Property Sale

Sale
$395,000

From: JACOBS, ALLEN & JOANNE

To: WISNIEWSKI, DAVID & LAURA

DeedBook 6808, Page 1268Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5595, Page 3043

Property Built

Built

Year Built: 1963