Skip to content

540 Rolling Hills Rd So

Bridgewater, NJ 08807

Built 1963

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 7, 2013

Property Information

Block424
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,125
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,700
49%
Improvement Value:$316,300
51%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,940+7.6%
2024$11,098+4.3%
2023$10,643+2.8%
2022$10,357-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000

To: Avery, Nelson & Nicole

Sq Ft2,125DeedBook 6633, Page 2888

Property Built

Built

Year Built: 1963