Skip to content

548 Rolling Hills Road So

Bridgewater, NJ 08807

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2007

Property Information

Block424
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,600
50%
Improvement Value:$306,100
50%
Total Assessment$614,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,363+5.1%
2024$10,814+4.0%
2023$10,400+0.7%
2022$10,326+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1923, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1963