Skip to content

269 Barrington Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1977

Last Sale Price
$466,500
Last Sale Date
Sep 25, 2001

Property Information

Block426.01
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,200
42%
Improvement Value:$445,400
58%
Total Assessment$763,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,898+7.3%
2024$13,881+5.3%
2023$13,178+0.9%
2022$13,064+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$466,500

To: Luetters, Todd H & Maria A

Sq Ft2,652DeedBook 5046, Page 638

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 1571, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1977