Skip to content

505 Glen Ridge Rd. So.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1973

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block471
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,500
36%
Improvement Value:$490,600
64%
Total Assessment$766,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,068+11.0%
2024$13,569+7.3%
2023$12,651+0.9%
2022$12,535+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To: Schwartz, Michael & Rachel

Sq Ft2,646DeedBook 5411, Page 2379

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 1284, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1973