Skip to content

280 Barrington Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1977

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 31, 2001

Property Information

Block428
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,528
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,300
45%
Improvement Value:$394,000
55%
Total Assessment$716,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,975+6.3%
2024$13,143+4.6%
2023$12,561+0.8%
2022$12,457-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To: Fought, Benjamin Todd & Karen L

Sq Ft2,528DeedBook 5062, Page 2128

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 1357, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1977