Skip to content

281 Riverview Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1977

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block428
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,962
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,000
45%
Improvement Value:$394,400
55%
Total Assessment$713,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,741+3.2%
2024$13,319+4.9%
2023$12,697+0.8%
2022$12,593-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$541,500
DeedBook 6342, Page 1188

Property Built

Built

Year Built: 1977