Skip to content

265 Riverview Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1977

Last Sale Price
$869,000
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block428
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$269,600
39%
Improvement Value:$421,800
61%
Total Assessment$691,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,552+7.3%
2024$12,627+6.0%
2023$11,910+0.9%
2022$11,802+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$869,000

To: Madonna, Michael & Di Rosa, K

DeedBook 7660, Page 779

Property Sale

Sale
$545,000

From: GUSZKOWSKI, EDMUND P & GISELA L

To: DVORKIN, FELIKS & ASYA , Dvorkin, Feliks & Asya

Sq Ft2,748DeedBook 6771, Page 581Recorded2/5/2015

Property Sale

Sale
$125,000

To: Madonna, Michael & Di Rosa, K

DeedBook 1381, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1977