Skip to content

187 River View Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1959

Last Sale Price
$601,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block429
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,561
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,400
95%
Improvement Value:$14,200
5%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,800-0.9%
2024$5,852-24.9%
2023$7,796+1.8%
2022$7,660+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$601,000

To: White, Brandan

Sq Ft1,561DeedBook 7636, Page 347Recorded9/2/2025

Property Sale

Sale
$35,000

To: White, Brandan

DeedBook 1333, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1959