Skip to content

225 Riverview Road

Bridgewater, NJ 08807

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Jun 15, 2011

Property Information

Block429
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,618
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,700
48%
Improvement Value:$350,000
52%
Total Assessment$667,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,869+8.2%
2024$11,890+4.7%
2023$11,359+4.4%
2022$10,885-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000

To: Fry, Bryan & Keriann

Sq Ft2,618DeedBook 6431, Page 1297