Skip to content

227 Helfreds Landing

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block429
Lot49
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$309,100
58%
Improvement Value:$223,400
42%
Total Assessment$532,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,864+3.8%
2024$9,500+2.5%
2023$9,271+2.2%
2022$9,075-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To: Tufano, Anthony & Christine

Sq Ft1,708DeedBook 7435, Page 2257Recorded4/4/2022

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6627, Page 1550

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 1594, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1965