Skip to content

645 Leah Court

Bridgewater, NJ 08807

Built 1976

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 30, 1980

Property Information

Block429
Lot56
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SB 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,056
Acreage0.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,800
40%
Improvement Value:$460,300
60%
Total Assessment$766,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,564+7.0%
2024$13,615+6.4%
2023$12,796+0.9%
2022$12,683+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976