Skip to content

521 Lyme Rock Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Apr 7, 2003

Property Information

Block466
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,800
45%
Improvement Value:$374,400
55%
Total Assessment$682,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,758+13.8%
2024$11,209+4.4%
2023$10,735+0.7%
2022$10,656-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000

To: Carter, Brian & Kristine

Sq Ft2,548DeedBook 5341, Page 3271

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 1337, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1967