Skip to content

639 Strawbridge Street

Bridgewater, NJ 08807

Built 1973

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 19, 1999

Property Information

Block467
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF 2AGF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,314
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,700
56%
Improvement Value:$262,500
44%
Total Assessment$594,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,039+2.3%
2024$10,790+3.1%
2023$10,469+0.7%
2022$10,401-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973