Skip to content

777 Mountainview Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1976

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 10, 1986

Property Information

Block482
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
37%
Improvement Value:$370,300
63%
Total Assessment$585,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,689+12.5%
2024$9,498+11.7%
2023$8,501+0.9%
2022$8,425-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To: Jong, Kenneth & Nancy

Sq Ft2,122DeedBook 1568, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1976