Skip to content

793 Mountainview Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 2014

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block482
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,100
31%
Improvement Value:$380,500
69%
Total Assessment$551,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,590+8.5%
2024$9,760+7.7%
2023$9,059+1.0%
2022$8,969+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

From: KUMAR, MANJU

To: PUTTA, SRINIVAS , Putta, Srinivas

Sq Ft2,592DeedBook 6822, Page 1403Recorded9/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 6431, Page 1429

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5586, Page 3552