Skip to content

781 Mountainview Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1994

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 14, 2014

Property Information

Block482
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,800
34%
Improvement Value:$444,000
66%
Total Assessment$668,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,998+3.9%
2024$12,506+6.8%
2023$11,707+1.0%
2022$11,590+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$515,000

From: MURE, SRISAILENDRA & SAMATHA Y

To: VALENTE, BRUCE , Valente, Bruce

Sq Ft2,640DeedBook 6750, Page 1016Recorded10/22/2014

Property Sale

SaleMulti
$455,000
DeedBook 5476, Page 2497

Property Sale

SaleMulti
$225,600
DeedBook 1972, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1994