Skip to content

4 Lawton Pl.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1989

Last Sale Price
$749,900
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block500
Lot107
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,303
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,300
30%
Improvement Value:$501,000
70%
Total Assessment$713,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,690+7.8%
2024$12,694+8.1%
2023$11,743+1.0%
2022$11,622+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$749,900

To:

Sq Ft3,303DeedBook 7481, Page 720Recorded11/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1989