Skip to content

43 Totten Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1995

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block721
Lot101
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
32%
Improvement Value:$672,400
68%
Total Assessment$992,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,028+8.2%
2024$17,588+7.5%
2023$16,355+1.0%
2022$16,193+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 7098, Page 406Recorded2/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1995