Skip to content

1079 Hoffman Rd.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1989

Last Sale Price
$612,000
Last Sale Date
Mar 25, 2013

Property Information

Block718
Lot200
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,231
Acreage1.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,300
36%
Improvement Value:$568,100
64%
Total Assessment$887,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,058+7.7%
2024$15,840+8.1%
2023$14,652+0.9%
2022$14,518+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$612,000

To:

Sq Ft3,231DeedBook 6618, Page 763

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 6342, Page 3462

Property Sale

Sale
$463,000
DeedBook 2305, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1989