Skip to content

1246 Evergreen Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 12, 1996

Property Information

Block613
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,486
Acreage0.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,000
41%
Improvement Value:$375,700
59%
Total Assessment$639,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,292+6.7%
2024$11,519+4.9%
2023$10,986+0.8%
2022$10,894+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To: Mcdonald, Joseph A & Susan L

Sq Ft2,486DeedBook 2069, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1965