Skip to content

1006 Rosemary Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1940

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Jan 14, 1976

Property Information

Block613
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,700
61%
Improvement Value:$176,800
39%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,438+6.1%
2024$7,950+2.9%
2023$7,723+1.5%
2022$7,609-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000

To: Harmon, Vincent J. & Ruth Margaret

Sq Ft1,564DeedBook 1325, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1940