Skip to content

129 Edgewood Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block718
Lot232
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,096
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,300
36%
Improvement Value:$526,400
64%
Total Assessment$822,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,356+7.5%
2024$14,286+9.1%
2023$13,094+0.9%
2022$12,977+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft3,096DeedBook 6835, Page 2592Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 2046, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1967