Skip to content

536 Berrywood Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1968

Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block718
Lot89
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,300
46%
Improvement Value:$346,700
54%
Total Assessment$647,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,081+5.8%
2024$11,420+3.9%
2023$10,994+1.6%
2022$10,824-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$467,000

From:

To:

DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded5/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1968