Skip to content

8 Linvale Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1974

Last Sale Price
$829,900
Last Sale Date
Aug 15, 2005

Property Information

Block722
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,990
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$359,000
35%
Improvement Value:$653,200
65%
Total Assessment$1,012,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,424+7.7%
2024$18,042+8.4%
2023$16,650+0.9%
2022$16,496+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$829,900

To:

Sq Ft3,990DeedBook 5797, Page 2777

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 5535, Page 503

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2062, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1974