Skip to content

2002 Washington Valley Rd

Martinsville, NJ 08836

Built 1945

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 7, 1991

Property Information

Block802
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,200
64%
Improvement Value:$125,600
36%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,418+5.8%
2024$6,065+1.7%
2023$5,966+0.5%
2022$5,935-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,220DeedBook 1805, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1945