Skip to content

2008 Washington Valley Rd

Martinsville, NJ 08836

Built 1940

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block802
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,200
68%
Improvement Value:$100,800
32%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,039+2.6%
2024$5,889+0.3%
2023$5,872+0.5%
2022$5,842-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 7340, Page 2920Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6899, Page 1529Recorded8/29/2016

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook 5497, Page 1786

Property Built

Built

Year Built: 1940