Skip to content

873 Somerset St

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
Sep 25, 2047

Property Information

Block117
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class10
Description1SBL
Dwellings1
ZoningCI
Sq Footage2,310
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,000
49%
Improvement Value:$134,000
51%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,792-6.1%
2024$5,102-13.0%
2023$5,862-2.5%
2022$6,015-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,310DeedBook 2233, Page 427