Skip to content

30 Annapolis St

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$21,000
Last Sale Date
Nov 20, 1974

Property Information

Block101
Lot76
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage843
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,400
65%
Improvement Value:$99,300
35%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,672+2.2%
2024$4,573-1.2%
2023$4,627-2.5%
2022$4,748+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$21,000

To:

Sq Ft843DeedBook 1308, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1958