Skip to content

17 Colgate Court

Somerset, NJ 08873

Built 2010

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 14, 2010

Property Information

Block101
Lot86
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,308
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,500
42%
Improvement Value:$443,900
58%
Total Assessment$767,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,845-3.1%
2024$12,224+17.9%
2023$10,367-0.4%
2022$10,408-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,308DeedBook 6335, Page 3193

Property Built

Built

Year Built: 2010